Dr. Özge Mergen, Klinik Psikolog-Psikoterapist

Eskişehir Anadolu Lisesi ve Westbury High School, Houston/Texas'ta orta öğrenimini bitirdikten sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuş, yine ODTÜ'de Klinik Psikoloji Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamlamıştır. Klinik uygulamalarında ağırlıklı olarak bilişsel-davranışçı ekolde eğitim almış ve aynı ekolde formasyona sahip süpervizörlerle çocuk, ergen ve bireysel psikoterapiler üzerine çalışmıştır. Özellikle Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Uyum, Mutluluk, Stres ve Başa Çıkma konularında çalışmaları bulunmaktadır.

ODTÜ'de Bilişsel Davranışçı Terapilerle başlayan mesleki gelişimini desteklemek amacıyla Sistematik Aile Terapisi ve Düşünsel Duygulanımcı Davranış Terapisi eğitimleri almıştır. Buna ek olarak Geştalt Terapi Derneği'nin vermekte olduğu dört yıllık Geştalt Terapi Eğitimini tamamlamıştır. Başta Geştalt Terapi ile olmak üzere bu ekollere bağlı olarak danışanlarına destek vermektedir.

İş yaşamına 2002 yılında öğrenci asistanlığı ile başlayan Dr. Özge Mergen ODTÜ Klinik Psikoloji Ünitesi, Sano Klinik, Başkent Üniversitesi Hastanesi ve Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi ve Polikliniklerinde çalışmıştır. Ocak 2012'den bu yana kurucusu olduğu Özge Mergen Bireysel Kurumsal Gelişim Danışmanlık Merkezinde danışanlarına hizmet vermektedir. ODTÜ Psikoloji Bölümünde yarızamanlı öğretim görevlisi olarak "Stresle Başa Çıkma" ve "Kişilik Kuramları" derslerini veren Dr. Özge Mergen, Ekim 2012 - Ocak 2015 tarihleri arasında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümünde de Yardımcı Doçent olarak akademik çalışmalarda bulunmuştur.